Halco 5.5" LED Slim Surface Mount Downlight Dimmable 10W Color Selectable TRIAC Dimming Wet Rated | DSK-5.5-CS-120V | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Halco 5.5" LED Slim Surface Mount Downlight Dimmable 10W Color Selectable TRIAC Dimming Wet Rated
SKU: 83897 | Ordering Code: DSK-5.5-CS-120V  | UPC: 807154838974
Halco Lighting 83897 DSK-5.5-CS-120V Halco 5.5" LED Slim Surface Mount Downlight Dimmable 10W Color Selectable TRIAC Dimming Wet Rated
Halco Lighting 83897 DSK-5.5-CS-120V Halco 5.5" LED Slim Surface Mount Downlight Dimmable 10W Color Selectable TRIAC Dimming Wet RatedHalco Lighting 83897 DSK-5.5-CS-120V Halco 5.5" LED Slim Surface Mount Downlight Dimmable 10W Color Selectable TRIAC Dimming Wet RatedHalco Lighting 83897 DSK-5.5-CS-120V Halco 5.5" LED Slim Surface Mount Downlight Dimmable 10W Color Selectable TRIAC Dimming Wet RatedHalco Lighting 83897 DSK-5.5-CS-120V Halco 5.5" LED Slim Surface Mount Downlight Dimmable 10W Color Selectable TRIAC Dimming Wet Rated
  • Color
    Selectable
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Order within the next 5 hours 8 minutes to ship today
Options
Diameter (in)
Product Highlights
  • Energy efficient replacement for a conventional 60/75 watt bulb
  • Estimated life of 45.7 years based on 3 hours use per day
  • Adjustable color
Complete Your Solution
Product Description
  • The thinnest surface mount option available at only 1.25" thick
  • Surface mounting fits any ceiling and solves the problem of limited plenum space
  • Easy to install on standard j-boxes 3" to 4"