King Electric Hanging Garage Heater 12.5kW 42,700BTU 825CFM with Remote Sensor 208-240V | KB2412-1-ECO2S-PLUS-FB | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
King Electric Hanging Garage Heater 12.5kW 42,700BTU 825CFM with Remote Sensor 208-240V
SKU: KB2412-1-ECO2S-PLUS-FB | Ordering Code: KB2412-1-ECO2S-PLUS-FB
Save to BulbTrack ?
Ships from SupplierUsually ships in 4-7 business days.
This item qualifies for free ground shipping *
Product Description
  • Includes remote sensor and hanging bracket
  • 45.1amp at 208V and 52.1amp at 240V
  • 12.5kW (12,500w) power
  • 33ft air throw
  • Approximately 42,700 BTU
Energy Used
12500 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.