King Electric Hanging Garage Heater 7kW 25,600BTU 600CFM with Remote Sensor 208-240V | KB2407-1-ECO2S-PLUS | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
King Electric Hanging Garage Heater 7kW 25,600BTU 600CFM with Remote Sensor 208-240V
SKU: KB2407-1-ECO2S-PLUS | Ordering Code: KB2407-1-ECO2S-PLUS
Save to BulbTrack ?
On BackorderTypically ships in 10-20 business days
This item qualifies for free ground shipping *
Product Description
  • Includes remote sensor and hanging bracket
  • 31.2 amp at 240V or 27.0 amp at 208V
  • 7.5kW (7,500w) power
  • 16ft air throw
  • Approximately 25,600 BTU
Energy Used
7500 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.