King Electric Hanging Garage Heater 5kW 17,000BTU 400CFM with Remote Sensor 208-240V | KB2405-1-ECO2S-PLUS | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
King Electric Hanging Garage Heater 5kW 17,000BTU 400CFM with Remote Sensor 208-240V
SKU: KB2405-1-ECO2S-PLUS | Ordering Code: KB2405-1-ECO2S-PLUS
Heater
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
Ships from SupplierUsually ships in 4-7 business days.
This item qualifies for free ground shipping *
Product Description
  • Includes remote sensor and hanging bracket
  • 18amp at 208V and 20.8amp at 240V
  • 5kW (5,000w) power
  • 16ft air throw
  • Approximately 17,000 BTU
Product Documents
Full Specs
Brand
King Electric
Energy Used
5000 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.