Bulbrite 40W 130V Clear Bent Tip Decorative Bulb, E12 Base | 40CFC/32/3 (130V) | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Bulbrite 40W 130V Clear Bent Tip Decorative Bulb, E12 Base
SKU: 403040 | Ordering Code: 40CFC/32/3 (130V)  | UPC: 739698403045
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Order within the next 3 hours 54 minutes to ship today
Options
Brightness (Lumens)
Product Highlights
  • Estimated life of 2.7 years based on 3 hours use per day
Product Description
Lighting Facts Per Bulb
Brightness 280 lumens
Based on 3 hrs/day, 11¢/kWh
Cost depends on rates and use
Life
Based on 3 hrs/day2.7 years
Light Appearance
WarmCool
2700 K
Energy Used40 watts
  • Clear glass and bent "flame tip" enhance decorative look
  • Warm white color perfect for creating a more inviting atmosphere
Full Specs
Brand
Bulbrite
Model Number
40CFC/32/3
Energy Used
40 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.