Bulbrite 25W 130V Clear Bent Tip Decorative Bulb, E12 Base | 25CFC/32/3 (130V) | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Bulbrite 25W 130V Clear Bent Tip Decorative Bulb, E12 Base
SKU: 403025 | Ordering Code: 25CFC/32/3 (130V)  | UPC: 739698403021
In StockReady to ship
Order within the next 3 hours 1 minute to ship today
Options
Brightness (Lumens)
Product Highlights
  • Estimated life of 2.7 years based on 3 hours use per day
Product Description
Lighting Facts Per Bulb
Brightness 165 lumens
Life
Based on 3 hrs/day2.7 years
Light Appearance
WarmCool
2700 K
Energy Used25 watts
  • Clear glass and bent "flame tip" enhance decorative look
Model Number
25CFC/32/3
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.