King Electric Ceiling Heater Dual Wattage 1500-750W 240/208 | WHFC2415-W | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
King Electric Ceiling Heater Dual Wattage 1500-750W 240/208
SKU: WHFC2415-W | Ordering Code: WHFC2415-W
Heater
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
Ships from SupplierUsually ships in 4-7 business days.
This item qualifies for free ground shipping *
Product Description
  • Dual selectable wattages 1500 or 750W when operating at 240V
  • Dual selectable wattages 1125 or 562.5W when operating at 208V
  • Ultra-quiet design
  • 5118 BTU
  • 70 CFM
  • 6.3 amp
Ideal for use when wall space is limited
Full Specs
Brand
King Electric
Energy Used
1500 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.