Philips 16W 13in TUV T5 Germicidal Fluorescent Tube | TUV16T5/4P/SE | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Philips 16W 13in TUV T5 Germicidal Fluorescent Tube
SKU: 385419 | Ordering Code: TUV16T5/4P/SE  | UPC: 8711500643858
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
This item does not ship outside the US
Order within the next 1 hour 23 minutes to ship today
Add 8 to your cart to get free ground shipping *
Product Highlights
  • Estimated life of 8.2 years based on 3 hours use per day
Product Description
Philips Sterilamp® brand T5 germicidal fluorescent lamp. 16 Watts and 13" for use in germicidal sterilization applications.
  • Lamp has application in both  professional water and air disinfection units.
  • The small 16 mm diameter of the lamp allows for a small system design and design flexibility.