Westgate 36" LED Bed Light Fixture 45W 4000K Up/Down Output With Pull Chains | POB-UD-3FT-45W-40K-D | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Westgate 36" LED Bed Light Fixture 45W 4000K Up/Down Output With Pull Chains
SKU: POB-UD-3FT-45W-40K-D | Ordering Code: POB-UD-3FT-45W-40K-D  | UPC: 840378323222
Fixture
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
Ships from SupplierUsually ships in 2-4 business days.
Add 2 to your cart to get free ground shipping *
Options
Length (in)
Product Highlights
  • Estimated life of 45.7 years based on 3 hours use per day
Complete Your Solution
Product Description
Lighting Facts Per Bulb
Brightness 5157 lumens
Based on 3 hrs/day, 11¢/kWh
Cost depends on rates and use
Life
Based on 3 hrs/day45.7 years
Light Appearance
WarmCool
4000 K
Energy Used45 watts
Westgate dimmable 36" 45 watt 4000K LED bed light fixture with pull chains has two diffuser panels direct light down, up or in both directions. This fixture has been designed for hospitals, nursing homes and other patient car fascilities. A convenient switchable indicator nightlight is provided next to the pull chain switches.
  • Light distribution
    • Down light (35W) 4,025 lumens
    • Up light (15W) 1,725 lumens
    • Combined (45W) 5,157 lumen output