King Electric Portable Utility Heater 10kW 34,100BTU 725CFM with Remote Sensor 208-240V | PKB2410-1-P | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
King Electric Portable Utility Heater 10kW 34,100BTU 725CFM with Remote Sensor 208-240V
SKU: PKB2410-1-P | Ordering Code: PKB2410-1-P
Heater
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
Ships from SupplierUsually ships in 4-7 business days.
This item qualifies for free ground shipping *
Product Description
  • Includes remote control
  • 41.7 amp at 240V or 36.1 amp at 208V
  • 10kW (10,000w) power
  • 16ft air throw
  • Approximately 34,100 BTU
Full Specs
Brand
King Electric
Energy Used
10000 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.