King Electric 24" Cove Heater Radiant and Convection 210W 120V | KCV1202-W | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
King Electric 24" Cove Heater Radiant and Convection 210W 120V
SKU: KCV1202-W | Ordering Code: KCV1202-W
Heater
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
Ships from SupplierUsually ships in 4-7 business days.
This item qualifies for free ground shipping *
Options
Length (in)
Complete Your Solution
Product Description
  • Is a radiant heater that also produces convection heat by heating the air
  • Silent running
  • Easy to install surface mount with 1/2" diameter knockouts
  • 717 BTU
Full Specs
Brand
King Electric
Energy Used
210 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.