King Electric Hanging Garage Heater 15kW 51,200BTU 925CFM with Remote 1/3 Phase 480V | KB4815-3MP-P | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
King Electric Hanging Garage Heater 15kW 51,200BTU 925CFM with Remote 1/3 Phase 480V
SKU: KB4815-3MP-P | Ordering Code: KB4815-3MP-P
Heater
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
On BackorderTypically ships in 10-20 business days
This item qualifies for free ground shipping *
Product Description
  • Includes remote control and hanging bracket
  • 31.3 and 18.1amp
  • 15kW (15,000w) power
  • 33ft air throw
  • Approximately 51,200 BTU
Full Specs
Brand
King Electric
Energy Used
15000 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.