ETG Single Ended Halogen Lamp, 150W, 120V with E11 Base | JCV120V-150WGSN (ETG) | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
ETG Single Ended Halogen Lamp, 150W, 120V with E11 Base
SKU: U1000377 | Ordering Code: JCV120V-150WGSN (ETG)
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Order within the next 5 hours 8 minutes to ship today
Add 9 to your cart to get free ground shipping *
Product Highlights
  • Estimated life of 1.8 years based on 3 hours use per day
Product Description
Lighting Facts Per Bulb
Brightness 2600 lumens
Based on 3 hrs/day, 11¢/kWh
Cost depends on rates and use
Life
Based on 3 hrs/day1.8 years
Light Appearance
WarmCool
2900 K
Energy Used150 watts
Specialty Brand, ETG Single Ended Halogen Lamp, 150W, 120V with E11 Base, 2000 Hours Rated Life, (0.55 inch / 14.0 mm diameter, 3.00 inch / 76.2 mm length), 2900K, Sold Individually
Full Specs
Brand
Ushio
Energy Used
150 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.