Philips Advance Electronic Ballast 120V to 277V for (2) F96T8 | IOP2P59N35I | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Philips Advance Electronic Ballast 120V to 277V for (2) F96T8
SKU: IOP2P59N35I | Ordering Code: IOP2P59N35I  | UPC: 781087135624
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Order within the next 50 minutes to ship today
Add 5 to your cart to get free ground shipping *
Product Highlights
  • Ignites up to two T-8 lamps
Product Description
Advance Optanium STANDARD Electronic Instant Start Ballast Ignites One or Two 59W T8 Linear Fluorescent Lamps of 120-277 Voltage. Optimized for Two F96T8 Lamps. LAMP(S) NOT INCLUDED.
Full Specs
Brand
Advance Transformer
Input Volts
120/277
Input Watts
107
Operating Temperature (°F)
The ambient temperature in which the product can safely operate.
Number of Lamps
1/2
Ballast Factor
87%
Ballast Type
Electronic
Length (in)
9.5
Width (in)
1.3
Height (in)
1
Power Factor
98-99%
Total Harmonic Distortion (THD)
<10%
Lamps by Wattage
1x59W, 2x59W