Philips Advance Electronic Ballast 120V to 277V for (3) 40W Plug-in CFL | ICN3TTP40SC | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Philips Advance Electronic Ballast 120V to 277V for (3) 40W Plug-in CFL
SKU: ICN3TTP40SC | Ordering Code: ICN3TTP40SC  | UPC: 781087065099
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Order within the next 5 hours 38 minutes to ship today
Add 4 to your cart to get free ground shipping *
Product Highlights
  • Ignites up to three 4-Pin lamps
Product Description
Full Specs
Brand
Advance Transformer
Input Volts
Input Watts
72-99
Number of Lamps
2/3
Ballast Factor
88-96%
Ballast Type
Electronic
Length (in)
9.5
Width (in)
1.7
Height (in)
1.2
Power Factor
99%
Total Harmonic Distortion (THD)
10%
Lamps by Wattage
2x40W, 3x40W