Sylvania Osram Germicidal 13" 16W T5 TUV Fluorescent Tube | G16T5L/4P/SE | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Sylvania Osram Germicidal 13" 16W T5 TUV Fluorescent Tube
SKU: SYL55030 | Ordering Code: G16T5L/4P/SE  | UPC: 4052899437586
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
This item does not ship outside the US
Order within the next 3 hours 54 minutes to ship today
Add 10 to your cart to get free ground shipping *
Product Highlights
  • Estimated life of 8.2 years based on 3 hours use per day
Product Description
Sylvania Osram brand T5 germicidal fluorescent lamp. 16 Watts and 13" for use in germicidal sterilization applications.
  • Lamp has application in both  professional water and air disinfection units.
  • The small 16 mm diameter of the lamp allows for a small system design and design flexibility.