Ushio 15W 18 inch T8 Black Light Fluorescent Tube | F15T8/BL/U | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Ushio 15W 18 inch T8 Black Light Fluorescent Tube
SKU: U3000077 | Ordering Code: F15T8/BL/U  | UPC: 48777250433
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
This item does not ship outside the US
Order within the next 51 minutes to ship today
Product Highlights
  • Estimated life of 3.7 years based on 3 hours use per day
Product Description
Ushio 15W, T-8 Black Light* Fluorescent Lamp with Medium Bipin Base. Produces UV Light often used for Nail Polish Curing, Chemical Processing, and Insect Trap Applications. (diameter 1", length 18"), Sold Individually.