Commercial LED 54W Paddle Style LED Retrofit Lamp, Power Selectable, 5000K, E39 Base, DLC Listed | CLC11-54W-H2-E-50K | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Commercial LED 54W Paddle Style LED Retrofit Lamp, Power Selectable, 5000K, E39 Base, DLC Listed
SKU: L54W5KHTCLC11 | Ordering Code: CLC11-54W-H2-E-50K  | UPC: 850018508254
Commercial LED L54W5KHTCLC11 CLC11-54W-H2-E-50K 54W Paddle Style LED Retrofit Lamp, Power Selectable, 5000K, E39 Base, DLC Listed
Commercial LED L54W5KHTCLC11 CLC11-54W-H2-E-50K 54W Paddle Style LED Retrofit Lamp, Power Selectable, 5000K, E39 Base, DLC ListedCommercial LED L54W5KHTCLC11 CLC11-54W-H2-E-50K 54W Paddle Style LED Retrofit Lamp, Power Selectable, 5000K, E39 Base, DLC Listed
  • DLC
    Listed
  • Wattage
    Selectable
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Add 4 to your cart to get free ground shipping *
Product Highlights
  • Estimated life of 45.7 years based on 3 hours use per day
  • No lead or mercury means easy and environmentally safe disposal
  • Adjustable wattage
Product Description
This commercial-grade LED retrofit lamp is an energy-efficient, reliable upgrade for existing HID shoebox and floodlight fixtures This 54W paddle-style  features selectable wattages to match illumination needs. With a 5000K daylight output, Type III distribution, rotatable 270° E39 base, and enclosed-fixture compatibility,
  • Tunable power via switch on the lamp - 36W / 45W / 54W
  • Ideal retofit for shoebox and flood light fixtures
  • Suitable for enclosed luminaires, minimum compatment dimensions 420 x 210 x 210MM
  • 270° rotatable base
  • TYPE III light distribution
  • IP64 rated
  • 120-277V driver
  • Black finish with aluminum housing and clear plastic lens
  • 5 year limited warranty
Full Specs
Brand
Commercial LED
Energy Used
36/45/54 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.