Plusrite 100W High Pressure Sodium Ballast for 120V to 277V | BALU100-HX/V4 | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Plusrite 100W High Pressure Sodium Ballast for 120V to 277V
SKU: 7252 | Ordering Code: BALU100-HX/V4  | UPC: 844366072529
Ballast
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Order within the next 4 hours 31 minutes to ship today
Add 3 to your cart to get free ground shipping *
Product Description
Full Specs
Brand
Plusrite
Model Number
BALU100-HX/V4
Energy Used
100 Watts
Input Volts
120/208/240/277
Ballast Factor
100%
Ballast Type
Magnetic
Length (in)
6.5
Width (in)
5
Height (in)
4
Power Factor
>90%
Lamps by Wattage
1x100W