King Electric 72" 1500W 120V Electric Baseboard Heater White | 6K1215BW | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
King Electric 72" 1500W 120V Electric Baseboard Heater White
SKU: 6K1215BW | Ordering Code: 6K1215BW
Heater
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Order within the next 4 hours 8 minutes to ship today
This item qualifies for free ground shipping *
Options
Length (in)
Complete Your Solution
Product Description
  • Dent Resistant Die Form Cover
  • Crushproof Element
  • Hardwire from either end (not a plugin)
  • 12.5 Amps
  • Heat rating of 5100 BTU
  • Single Phase
  • Silent operation
  • Compatible accessories and thermostats: BKT1BW, BKT2BW, K101-C, K102A, K302PE, K901-B and K902-B
Full Specs
Brand
King Electric
Energy Used
1500 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.