Satco 40W 130V R14 Frosted Reflector Flood European E14 Base | 40R14/E14 | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Satco 40W 130V R14 Frosted Reflector Flood European E14 Base
SKU: S4706 | Ordering Code: 40R14/E14  | UPC: 045923047060
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Order within the next 5 hours 3 minutes to ship today
Product Highlights
  • Estimated life of 1.4 years based on 3 hours use per day
Product Description
Lighting Facts Per Bulb
Brightness 280 lumens
Based on 3 hrs/day, 11¢/kWh
Cost depends on rates and use
Life
Based on 3 hrs/day1.4 years
Light Appearance
WarmCool
2700 K
Energy Used40 watts
  • Traditional incandescent design provides outstanding color rendering
  • Warm white color perfect for creating a more inviting atmosphere
  • Wide flood reflector design fills the space with light
Full Specs
Brand
Satco Products, Inc.
Model Number
40R14/E14
Energy Used
40 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.