Bulbrite 40W 130V G25 Clear Globe Bulb, E26 Base | 40G25CL3 (130V) | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Bulbrite 40W 130V G25 Clear Globe Bulb, E26 Base
SKU: B331040 | Ordering Code: 40G25CL3 (130V)  | UPC: 739698331041
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Order within the next 50 minutes to ship today
Product Highlights
  • Estimated life of 2.7 years based on 3 hours use per day
Product Description
Lighting Facts Per Bulb
Brightness 255 lumens
Based on 3 hrs/day, 11¢/kWh
Cost depends on rates and use
Life
Based on 3 hrs/day2.7 years
Light Appearance
WarmCool
2700 K
Energy Used40 watts
  • Traditional incandescent design provides outstanding color rendering
  • Clear glass for more lumens and greater brightness
Full Specs
Brand
Bulbrite
Model Number
40G25CL3
Energy Used
40 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.