Bulbrite 40W 130V SHORT Clear Blunt Tip Decorative Bulb, E12 Base | 40CTC/25/3 (130V) | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Bulbrite 40W 130V SHORT Clear Blunt Tip Decorative Bulb, E12 Base
SKU: 400140 | Ordering Code: 40CTC/25/3 (130V)  | UPC: 739698400143
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
Manufacturer DelaySupplies expected 7/2/2026. Will ship as soon as available.
In Stock Alternative
Product Highlights
  • Estimated life of 2.3 years based on 3 hours use per day
Product Description
Lighting Facts Per Bulb
Brightness 280 lumens
Based on 3 hrs/day, 11¢/kWh
Cost depends on rates and use
Life
Based on 3 hrs/day2.3 years
Light Appearance
WarmCool
2700 K
Energy Used40 watts
  • Clear glass enhances decorative look
  • Warm white color perfect for creating a more inviting atmosphere
Full Specs
Brand
Bulbrite
Model Number
40CTC/25/3
Energy Used
40 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.