Bulbrite 25W 12V A19 Frosted E26 Base (12 VOLT APPLICATION ONLY) | 25A19F/12 (12 Volt) | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Bulbrite 25W 12V A19 Frosted E26 Base (12 VOLT APPLICATION ONLY) (Pack of 2)
SKU: B110025 | Ordering Code: 25A19F/12 (12 Volt)  | UPC: 739698110028
Pack of 2
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Order within the next 5 hours 8 minutes to ship today
Product Highlights
  • Estimated life of 0.9 years based on 3 hours use per day
Product Description
Lighting Facts Per Bulb
Brightness 240 lumens
Based on 3 hrs/day, 11¢/kWh
Cost depends on rates and use
Life
Based on 3 hrs/day0.9 years
Light Appearance
WarmCool
2700 K
Energy Used25 watts
Bulbrite brand 25 Watt, 12 Volt
  • Heavy Duty filament
  • Corrosion-resistant brass base
  • 12 volt design is ideal for retrofitting landscape fixures and recreational vehicles (RVs)
  • CANNOT BE USED IN 120 VOLT APPLICATIONS
2 Pack
Full Specs
Brand
Bulbrite
Model Number
25A19F/12
Energy Used
25 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.
Base
The end (or ends) of the lamp that fits into the socket.
Medium (E26)
Bulb Shape
A-19
Bulb Color
The color of the light produced by a bulb
Warm White
Color Temperature (Kelvin)
2700
Brightness (Lumens)
240
Bulb Finish
The surface finish of a bulb, which may affect the quality of the light emitted.
Frosted
Bulb Technology
The technology implemented by the bulb, e.g. incandescent, halogen, LED
Incandescent
Average Rated Life (hr)
1000
Class and Filament
C, C-6
Length (in)
4.25
Diameter (in)
Location
Indoor or outdoor.
12 VOLT APPLICATIONS ONLY
Dimmable
Indicates whether a product can be dimmed in conjunction with a suitable dimmer control.
Yes
GE
13769 - 25A (12V)
Osram Sylvania
10449 - 25A/12V