Bulbrite 100W 125V G40 White Globe Bulb, E26 Base | 100G40WH | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Bulbrite 100W 125V G40 White Globe Bulb, E26 Base
SKU: 350100 | Ordering Code: 100G40WH  | UPC: 739698350103
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Order within the next 5 hours 38 minutes to ship today
Product Highlights
  • Estimated life of 2.7 years based on 3 hours use per day
Product Description
Lighting Facts Per Bulb
Brightness 1120 lumens
Based on 3 hrs/day, 11¢/kWh
Cost depends on rates and use
Life
Based on 3 hrs/day2.7 years
Light Appearance
WarmCool
2700 K
Energy Used100 watts
Bulbrite Brand 100G40WH 100W G40 Globe 125V Medium Base Light Bulb, White
Full Specs
Brand
Bulbrite
Model Number
100G40WH
Energy Used
100 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.