Philips Advance Electronic Ballast for (2) 18W Germicidal PLL 4 Pin CFL | IUV2S18H1LD35M | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Philips Advance Electronic Ballast for (2) 18W Germicidal PLL 4 Pin CFL
SKU: IUV-2S18-H1-LD | Ordering Code: IUV2S18H1LD35M  | UPC: 781087102909
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
Order within the next 5 hours 8 minutes to ship today
Add 4 to your cart to get free ground shipping *
Product Highlights
  • Ignites one 4-Pin lamp
Product Description
Advance Electronic Ballast Optimized to Ignite Two 18W Germicidal PL-L Style 4-Pin CFLs.
UV lamp disinfection for air, water and surface applications:
  • Hospitals
  • Food Processing
  • Residential
  • Schools
  • Office Buildings
  • Recreational Facilities
  • HVAC Systems
Other Specifications
  • Microprocessor controlled - one ballast operates multiple lamps
  • IntelliVolt technology - operates from 120V through 277V
  • Auto-restart which eliminates the need to reset the power mains after lamp replacement
  • Programmed starting for extended lamp life in frequent switching applications.
  • Lamp EOL protection to safely remove power from the lamp as it nears end of life.
  • 5-year warranty
Full Specs
Brand
Advance Transformer
Model Number
IUV2S18H1LD35M
Input Volts
Input Watts
18
Number of Lamps
1
Ballast Factor
High Power Factor
Bulb Type Supplied
Type of bulb supplied with the fixture
UV Compact Fluorescent
Length (in)
4.6
Width (in)
2.4
Height (in)
0.98
Total Harmonic Distortion (THD)
10
Lamps by Wattage
1x18W, 2x18W