Philips 31W 1.6in Gap T8 Neutral White UBent Fluorescent Tube | FB31/TL835/ALTO | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Philips 31W 1.6in Gap T8 Neutral White UBent Fluorescent Tube (Case of 15)
SKU: 226720 | Ordering Code: FB31/TL835/ALTO  | UPC: 046677226725
Case of 15
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
In StockReady to ship
This item does not ship outside the US
Order within the next 50 minutes to ship today
This item qualifies for free ground shipping *
Options
Brightness (Lumens)
Product Highlights
  • Estimated life of 21.9 years based on 3 hours use per day
Complete Your Solution
Add 2 Items to Cart
Product Description
Lighting Facts Per Bulb
Brightness 2750 lumens
Based on 3 hrs/day, 11¢/kWh
Cost depends on rates and use
Life
Based on 3 hrs/day21.9 years
Light Appearance
WarmCool
3500 K
Energy Used31 watts
Philips energy saving 31 Watt T8 U-bent  fluorescent lamp with 1.65" gap.  ALTO technology uses less mercury for an environmentally safer lamp.