Bulbrite 25W 130V G25 Clear Globe Bulb, E26 Base | 25G25CL3 (130V) | Bulbs.com
The Business Lighting Experts
Bulbrite 25W 130V G25 Clear Globe Bulb, E26 Base
SKU: B331025 | Ordering Code: 25G25CL3 (130V)  | UPC: 739698331027
Bulbrite B331025 25G25CL3 (130V) 25W 130V G25 Clear Globe Bulb, E26 Base
Bulbrite B331025 25G25CL3 (130V) 25W 130V G25 Clear Globe Bulb, E26 BaseBulbrite B331025 25G25CL3 (130V) 25W 130V G25 Clear Globe Bulb, E26 BaseBulbrite B331025 25G25CL3 (130V) 25W 130V G25 Clear Globe Bulb, E26 Base
  • Clearance
Add to Cart
Save to BulbTrack ?
Product Highlights
  • Estimated life of 2.3 years based on 3 hours use per day
Product Description
Lighting Facts Per Bulb
Brightness 135 lumens
Based on 3 hrs/day, 11¢/kWh
Cost depends on rates and use
Life
Based on 3 hrs/day2.3 years
Light Appearance
WarmCool
2700 K
Energy Used25 watts
  • Traditional incandescent design provides outstanding color rendering
  • Clear glass for more lumens and greater brightness
  • 130V means thicker filament, more resistance to voltage surges, and longer life
Full Specs
Brand
Bulbrite
Model Number
25G25CL3
Energy Used
25 Watts
Volts
A measure of "electrical pressure" between two points. The voltage specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 120 V) refers to the line voltage coming from the power source and is connected to the ballast.